Załoga amerykańskiego lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) po raz pierwszy dokonała udanego odpalenia celu pozornego z ładunkami Mk 234 Nulka. Wabik wystrzelono ze znajdującej się na pokładzie wyrzutni MK 53 Decoy Launching System 16 grudnia 2015 roku.

Mk 234 Nulka jest specjalnie zaprogramowaną rakietą–wabikiem mającą w pamięci bibliotekę celów radarowych, które symuluje w celu zmylenia pocisków przeciwokrętowych przeciwnika. Jej konstrukcja zapewnia „zawiśnięcie” w powietrzu, imitację obiektu będącego pierwotnym celem, a następnie odciągnięcie pocisku od okrętu. Wabik został opracowany wspólnie przez przedsiębiorstwa australijskie i amerykańskie, w tym BAE Systems.

Mk 234 Nulka jest już wykorzystywana na mniejszych okrętach wojskowych, ale nigdy nie była wystrzeliwana z pokładu okrętu tak dużego jak lotniskowiec. W wyrzutnie uzbrojone są okręty marynarek wojennych Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. „Ike” jest pierwszym okrętem w swojej klasie, który użył wyrzutni celów pozornych typu MK 53 Decoy Launching System i odpalił rakietę-wabik na morzu.

Słowo Nulka pochodzi z dialektu australijskich Aborygenów i oznacza „szybko”.

(defenseworld.net; fot. US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Christopher Baker)