Według źródeł ulokowanych w sektorze rosyjskiego przemysłu obronnego 14 sierpnia po raz pierwszy myśliwiec wielozadaniowy MiG-29K należący do rosyjskiej marynarki wojennej wylądował na lotniskowcu Admirał Kuzniecow. Jednostka wchodząca w skład 100. Samodzielnego Pułku Pokładowego Lotnictwa Myśliwskiego była pilotowana przez dowódcę pułku.

Rosyjskie źródła podają, że samolot wykonał lot bez uzbrojenia i zewnętrznych zbiorników paliwa. Na potwierdzenie lądowania myśliwca na pokładzie opublikowano zdjęcia z hangaru lotniskowca, na których widać bazującego MiG-a-29K. Wielkimi krokami zbliża się więc zapowiadany od marca moment wypłynięcia Admirała Kuzniecowa na Morze Śródziemne, gdzie ma wspierać rosyjski kontyngent w Syrii. Obecnie Rosjanie planują, że okręt przemieści się na ten akwen wraz z początkiem października bieżącego roku.

100. Samodzielny Pułk Pokładowego Lotnictwa Myśliwskiego liczy ogółem dwadzieścia cztery maszyny: dwadzieścia jednomiejscowych MiG-ów-29K i cztery dwumiejscowe MiG-i-29KUB. Dostawy zostały zrealizowane w latach 2013–2015, a pierwsze maszyny zostały przekazane odbiorcy w listopadzie 2013 roku. Maszyny zastąpiły myśliwce pokładowe Su-33, których linia produkcyjna została już zamknięta.

Po raz pierwszy Admirał Kuzniecow przyjął myśliwce w konfiguracji pokładowej MiG-29K/KUB we wrześniu 2009 roku. Wówczas na pokładzie lotniskowca lądowały i startowały samoloty pokładowe produkowane seryjnie dla marynarki wojennej Indii (zobacz też: Rosjanie chcą sprzedać Indiom więcej MiG-ów).

(navyrecognition.com; fot. Leonid Faerberg, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2,via Wikimedia Commons)

Leonid Faerberg, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2