11 października brytyjskie wojska lotnicze po raz pierwszy wysłały do Mali samolot transportowy C-17 Globemaster III. Maszyna przywiozła zaopatrzenie dla stacjonujących w tym kraju RAF-owskich śmigłowców Chinook wspierających operację antyterrorystyczną „Barkhane” od czerwca 2018 roku.

Globemaster z 99. Eskadry z bazy RAF Brize Norton wylądował w Gao, czyli w bazie, w której stacjonują brytyjskie śmigłowce (a także kanadyjskie). Do tej pory dostawy dla kontyngentu RAF-u w Mali przewożono drogą lotniczą do Niamey w Nigrze, a stamtąd trafiały do Mali drogą lądową.

Oprócz zaopatrzenia, takiego jak części zamienne i wyposażenie dla śmigłowców, Globemaster przywiózł też personel kolejnej tury kontyngentu, działającego w ramach operacji pod kryptonimem „Newcombe”, a w drogę powrotną zabrał część żołnierzy służących w ramach pierwszej tury. Podobne loty będą się teraz odbywać co miesiąc.

– Loty bezpośrednio do Gao znacząco skracają łańcuch logistyczny – podkreśla oficer logistyczny kontyngentu, Flying Officer Matt Nowicki. – Stwarza to ogromną różnicę dla procesu wsparcia działań.

Zobacz też: Wielka Brytania potwierdza zainteresowanie E-7

(raf.mod.uk)

Flt Lt Chris Warr / Royal Air Force / © UK MOD Crown Copyright 2018