Prototyp chińskiej czterosilnikowej łodzi latającej AVIC AG600 odbył dzisiaj pierwsze próbne kołowania. Jest to kolejny niewielki krok w stronę dziewiczego lotu, planowanego na przełom wiosny i lata bieżącego roku.

Według chińskich mediów AG600 (spotyka się też nazwę Jiaolong – prawdopodobnie nieoficjalną) wzniesie się w powietrze pierwszy raz w maju. Oblot zostanie oczywiście dokonany nad lądem. Pierwszy lot nad wodą odbędzie się kilka miesięcy później, już w drugiej połowie roku.

AG600 jest największą współczesną łodzią latającą (jest dłuższa o 3 metry od japońskiej ShinMaywa US-2, a jej maksymalna masa startowa jest większa o blisko 6000 kilogramów przy starcie z lądu). Chińczycy przewidują dla samolotu szeroki wachlarz zadań. Może służyć do gaszenia pożarów lasów (jest w stanie nabrać 12 ton wody w dwadzieścia sekund) i działań SAR nad rozległymi akwenami, ale może też pełnić funkcje o charakterze bardziej wojskowym. Mówi się na przykład o wykonywaniu lotów zaopatrzeniowych na sztuczne wyspy na Morzu Południowochińskim czy o klasycznych lotach patrolowych.

Roll-out prototypu odbył się 23 lipca 2016 roku w zakładach w Zhuhai. Pierwotnie planowano, że maszyna wzniesie się w powietrze w ciągu pięciu miesięcy, ale jak widać – nic z tych planów nie wyszło. Co ciekawe, lotnicy mający stanowić pierwsze załogi AG600 zostali przeszkoleni w Stanach Zjednoczonych, w przedsiębiorstwie lotniczym Coulson Group.

Największa łódź latająca wszech czasów to Hughes H-4 Hercules: 66,7 metra długości i 113 ton masy własnej.

Zobacz też: Chiny zwodowały lotniskowiec Shandong

(chinaplus.cri.cn, flightglobal.com)

Alert5, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe