Dowództwo chińskiego lotnictwa poinformowało, że w ubiegłą środę pięć kobiet pilotów odbyło pierwsze samodzielne loty za sterami myśliwców J-10. Jak podaje oficjalny komunikat, loty przebiegły gładko i bez niespodzianek. W ich trakcie przeprowadzono wszystkie zadania przewidziane w programie szkolenia taktycznego i technicznego.

– Wykazały się dużą zdolnością adaptacji do nowych warunków i pracowitością. Bardzo dobrze opanowały podstawowe umiejętności – chwalił swoje podopieczne instruktor Wang Qin.

Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej rozpoczęły rekrutację pierwszych kobiet na pilotów myśliwców jeszcze w 2005 roku. Spośród ówczesnych 200 tysięcy absolwentek szkół średnich wybrano wtedy 35 potencjalnych kandydatek, z których 16 wytypowano do rozpoczęcia czteroletniego kursu. Szkolenie rozpoczęło się w roku 2009, w jego trakcie pięć uczestniczek wybrano do pilotowania J-10.

Od czasu utworzenia w 1951 SPChALW przyjęły około 500 kobiet, z których większość oddelegowano do służby naziemnej w łączności i centrach dowodzenia, aczkolwiek pewna grupa pilotuje samoloty transportowe. Za sterami takich maszyn rozpoczynała się kariera major Liu Yang, czyli Shen Nu (Niebiańska Wróżka), pierwszej Chinki w kosmosie.

(globaltimes.cn)

Retxham, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported