Rosyjska marynarka wojenna otrzyma pierwszą partię helikopterów szturmowych Kamow Ka-52K w 2013 roku. Przyspieszenie ich produkcji wiąże się z planowanym na 2014 rok wprowadzeniem do służby pierwszego z okrętów desantowych typu Mistral.

Według informacji podanych przez rosyjską Izwiestię, dwa okręty desantowe typu Mistral, budowane we Francji dla rosyjskiej marynarki wojennej, będą dysponowały skrzydłami lotniczymi liczącymi po trzydzieści śmigłowców Ka-52MD (Morskogo Diesanta) i wielozadaniowych Ka-29, które zostały pierwotnie zaprojektowany dla radzieckiej marynarki jako śmigłowce transportowe. Ich adaptacja do służby na Mistralu będzie mniej czasochłonna i kosztowna. Proces jest bardziej złożony w przypadku Ka-52. Prototypy jego morskiej wersji są obecnie w budowie w zakładzie AAK Progress im. Sazykina w Arsieniewie na Dalekim Wschodzie.

Zdaniem rzecznika rosyjskiego Ministerstwa Obrony, skrzydła lotnicze będą składać się z maszyn bazujących na lądzie i na okrętach, zapewniając w ten sposób szybką wymianę w celu naprawy bądź uzupełnienia strat bojowych. Rzeczywista liczba śmigłowców na pokładzie będzie się różnić w zależności od zadań operacyjnych.

Mistral jest w stanie pomieścić szesnaście śmigłowców, cztery okręty desantowe, siedemdziesiąt pojazdów opancerzonych i czterysta pięćdziesiąt osób desantu. Według obecnych założeń, okręty Władywostok i Sewastopol zostaną wprowadzone do eksploatacji we Flocie Pacyfiku w latach 2014-2015.

(en.rian.ru)