Żołnierze kompanii A 407. Brygadowego Batalionu Wsparcia 2. Brygadowego Zespołu Bojowego 82. Dywizji Powietrznodesantowej przeprowadzili pierwsze desanty z powietrza samochodów terenowych JLTV. Pojazd wyposażono w spadochrony i desantowano z ładowni samolotu transportowego C-17 Globemaster III w strefie zrzutu w Fort Bragg w Karolinie Północnej. Nad poprawnością prób czuwały zespoły Dowództwa Testów Operacyjnych US Army przy udziale specjalistów Dyrektoriatu Testów Operacji Spadochronowych i Specjalnych.

Testy przeprowadzono na różnych wariantach JLTV, w tym na wersjach opancerzonych i nieopancerzonych. Próby polegają na zrzucie wozu, odzyskaniu na ziemi przez zespoły żołnierzy, przygotowaniu do użycia, a wreszcie sprawdzeniu mobilności i niezawodności systemów pokładowych. Żołnierze poruszali się po wymagającym terenie, aby sprawdzić, czy po desancie pojazd nadaje się do służby, a żaden element nie uległ uszkodzeniu.

Zespół testowy przeprowadził ogółem piętnaście zrzutów, po trzy na każdy z wariantów. Podczas szkolenia żołnierze zdobyli wiedzę na temat nie tylko operacyjnego wykorzystania pojazdów, ale też ich obsługi i konserwacji.

Pułkownik Brad Mock, dyrektor Dyrektoriatu Testów Operacji Spadochronowych i Specjalnych, powiedział, że testy operacyjne i desantowanie samochodów JLTV mają na celu potwierdzenie niezawodności sprzętu. Ponadto po testach okaże się czy pojazdy zaspokoją potrzeby operacyjne US Army. Według pułkownika ten etap prób może stać się również punktem wyjścia do zmiany w doktrynach prowadzenia walki na lądzie.

Zobacz też: Decyzja o pełnoskalowej produkcji M109A7 po raz kolejny odłożona

(army.mil)

Christopher O’Leary, Imaging Branch, Instrumentation Division, U.S. Army Operational Test Command