Cztery Izraelki ukończyły w czwartek 28 czerwca ukończyły jako pierwsze kobiety kurs izraelskich wojsk lądowych dla dowódców czołgów. Kursantki odbywały szkolenie na czołgach podstawowych Merkawa Mk. IV.

Szkolenie obywało się z myślą o przydzieleniu kobiet do załóg czołgów rozmieszczonych w obszarach raczej o niskim poziomie ryzyka. W przyszłości mają dowodzić czołgami w południowym Izraelu, nie zaś w miejscach takich jak północna granica Izraela, terytoria przylegające do Strefy Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

– Dzisiaj, po roku i czterech miesiącach, możemy kategorycznie stwierdzić, że kobiety mogą wykonywać misje bojowe w zakresie ochrony granic – powiedział dowódca Korpusu Pancernego, generał brygady Guy Hanson.

Kurs był kontynuacją rozpoczętego na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku programu pilotażowego, w którym przeszkolono piętnaście kobiet do pełnienia funkcji członka załogi czołgu. Spośród nich cztery zakwalifikowały się na kurs dowódcy.

Do programu pilotażowego wybrano trzydzieści kobiet z batalionów mieszanych. Pięć z nich zrezygnowało podczas kursu, co stanowi podobny odsetek do rezygnacji w czasie szkoleń dla męskich członków załóg czołgowych. Program kursu dla dowódców czołgów płci żeńskiej był praktycznie taki sam jak dla mężczyzn. Jedyna różnica polegała na tym, że kobiety szkoliły się w mniej zapalnym rejonie południowego Izraela.

Mimo ukończenia szkolenia i otrzymania dyplomów kobiety nie będą w najbliższej przyszłości przyjmowane do załóg czołgów. Staną się instruktorami i będą odpowiadać za prowadzenie podobnych szkoleń dla innych kobiet.

Warto przypomnieć, że pod koniec listopada 2016 roku kwestia dopuszczenia kobiet do służby na stanowiskach bojowych w Korpusie Pancernym wywołała niemałą burzę wśród prominentnych izraelskich rabinów. Po ogłoszeniu podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych i obrony Knesetu, że dowództwo Sił Obronnych Izraela rozważa taką możliwość, rozpoczęła się dyskusja nad sensem takiego rozwiązania.

Z uwagi na powyższe Izrael formalnie dołączy do krajów takich jak Norwegia, Kanada, Australia i Wielka Brytanii, których wojska pancerne dopuszczają kobiety do służby w załogach czołgowych.

Zobacz też: Saudyjki idą do wojska

(haaretz.com)

Israel Defense Forces, Creative Commons Attribution 2.0 Generic