3 listopada o 15.57 do bazy Ørland przybyły pierwsze trzy samoloty wielozadaniowe F-35A Lightning II przeznaczone dla norweskich sił powietrznych. Są to myśliwce o numerach AM-8, AM-9 i AM-10. Oficjalna uroczystość powitania samolotów odbędzie się 10 listopada, w siedemdziesiątą trzecią rocznicę utworzenia norweskiego lotnictwa.

Samoloty przeleciały do Norwegii bezpośrednio z fabryki Lockheeda w Fort Worth z amerykańskimi pilotami w kabinach. Lot trwał dziewięć i pół godziny.

Pierwsze dwa F-35 Norwegia formalnie odebrała już w 2015 roku, następne dwa w 2016 i wreszcie trzy kolejne na początku 2017 roku, ale te samoloty pozostają w bazie Luke w Stanach Zjednoczonych, gdzie są wykorzystywane do szkolenia pilotów. Ogółem Norwegia zamówiła pięćdziesiąt dwa F-35A za kwotę ponad 7 miliardów dolarów.

Pozostałe Lightningi będą dostarczane od przyszłego roku w tempie sześciu egzemplarzy rocznie. Odebrane myśliwce nie są zbudowane w docelowej konfiguracji, ponieważ trwające na Alasce testy zasobnika ze spadochronem hamującym jeszcze się nie zakończyły.

(forsvaret.no, theaviationist.com)

U.S. Air Force / Master Sgt. Donald R. Allen