21 kwietnia w położonej na Alasce bazie Eielson wylądowały pierwsze dwa samoloty wielozadaniowe F-35A przeznaczone dla 354. Skrzydła Myśliwskiego. Są to pierwsze maszyny tego typu oddane do dyspozycji dowództwa sił powietrznych rejonu Pacyfiku (Pacific Air Forces).

– Przybycie pierwszego samolotu to koniec długiej drogi, ale również początek nowej podróży dla wszystkich w Eielson, która potrwa kilka dekad – powiedział dowódca 354. Skrzydła Myśliwskiego, pułkownik Benjamin Bishop. – Z F-35 stacjonującymi w Eielson i F-22 stacjonującymi w bazie Elmendorf-Richardson oraz 18. Eskadrą Agresorów i poligonem Joint Pacific Alaska Range Complex mamy idealne warunki do szkolenia i rozwoju F-35.

Do grudnia 2021 roku w bazie Eielson znajdą się pięćdziesiąt cztery F-35A. Wraz ze wspomnianymi przez pułkownika Bishopa myśliwcami F-22 z bazy Elmendorf-Richardson uczyni to Alaskę stanem z największą liczbą myśliwców piątej generacji w gotowości operacyjnej.

Pierwsze dwa samoloty należą do reaktywowanej w 2019 roku 356. Eskadry Myśliwskiej w ramach 354. Skrzydła Myśliwskiego. Wraz z otrzymaniem pierwszych myśliwców eskadra rozpocznie pracę nad osiągnięciem pełnej gotowości operacyjnej. Eskadra powstała w czasie drugiej wojny światowej i początkowo latała na Mustangach, a następnie Thunderboltach. W czasie zimnej wojny była wyposażona w myśliwce F-100, a w czasie „Pustynnej Burzy” wykorzystywała inne Thunderbolty – A-10. Pozostawała nieaktywna od 1992 roku.

Zobacz też: Czarne krzyże nad Malborkiem

(key.aero)

USAF / Master Sgt. Karen J. Tomasik