Do Izraela przyleciały dziś pierwsze dwa myśliwce F-35I Adir dla tamtejszych wojsk lotniczych. Przybycie samolotów opóźniło się o kilka godzin ze względu na złą pogodę we Włoszech, gdzie Adiry zaliczyły ostatni postój w locie ze Stanów Zjednoczonych do bazy Newatim.

Maszyny noszą numery 901 i 902 (posługiwały się znakami wywoławczymi odpowiednio Retro 11 i Retro 12), ale na razie nie otrzymały oznaczeń przynależności państwowej. Przebyły drogę przez Atlantyk z amerykańskimi pilotami i w towarzystwie amerykańskiego samolotu cysterny KC-135R. Pierwszy postój odbyły 6 grudnia w bazie Lajes na Azorach, a stamtąd przeleciały do bazy Cameri w północnej części Włoch (zobacz też: F-35 zbyt „niewidzialny”).

Pobyt F-35 w Italii przeciągnął się ze względu na gęstą mgłę i zachmurzenie. Jako że jest to lot dostawczy, a nie bojowy, odbywa się według ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Strony amerykańska i izraelska wspólnie postanowiły, że myśliwce powinny zaczekać na rozpogodzenie. W momencie, na który zaplanowany był start z Cameri, chmury znajdowały się na wysokości 250 metrów. Wskutek tego trzeba było przesunąć na późniejszą godzinę ceremonię powitalną udziałem prezydenta i premiera Izraela (z okazji przylotu F-35 przybył również amerykański sekretarz obrony Ash Carter).

Ostatecznie Adiry wylądowały bezpiecznie w Newatim o godzinie 20.16 czasu lokalnego. Opóźnienie wyniosło pięć i pół godziny.

Według informacji ujawnionych przez Siły Obronne Izraela pozostałe myśliwce zamówione przez Jerozolimę będą dostarczone drogą morską. Po niedawnym zwiększeniu zamówienia o siedemnaście sztuk izraelskie lotnictwo otrzyma docelowo pięćdziesiąt F-35I. Od standardowych F-35A różnić się będą zastosowaniem lokalnych, izraelskich, systemów łączności i walki radioelektronicznej.

Pierwsza z dwóch eskadr F-35 w izraelskich wojskach lotniczych – opatrzona nazwą własną „Złoty Orzeł” – ma osiągnąć gotowość operacyjną w ciągu roku. Jej dowódcą zostanie trzydziestoośmioletni pułkownik Jotam (nazwisko utajnione).

Zobacz też: Pierwszy japoński F-35A w bazie lotniczej Luke

(jpost.com, timesofisrael.com, militaryaviationreview.com; fot. US Air Force)

US Air Force