19 września para myśliwców F-35A wylądowała w bazie Lotniczej Gwardii Narodowej w Burlington w stanie Vermont. Tym samym rozpoczął się budzący kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców proces przezbrajania na nowy typ myśliwca 158. Skrzydła Myśliwskiego – pierwszej jednostki Gwardii Narodowej, która otrzyma Lightningi II.

158. Skrzydło otrzyma łącznie dwadzieścia myśliwców, z których siedem będzie dostarczonych jeszcze w tym roku. F-35 są pierwszymi od wielu lat fabrycznie nowymi samolotami, które trafiają do Gwardii Narodowej. Przeważnie ta formacja otrzymuje używane maszyny z jednostek służby czynnej US Air Force. Skrzydło z Vermontu będzie drugą jednostką – po 388. Skrzydle Myśliwskim – które osiągnie gotowość operacyjną na F-35.

Jako kolejne nowe myśliwce otrzymają jednostki służby czynnej – 48. Skrzydło Myśliwskie z Lakenheath w Wielkiej Brytanii i 354. Skrzydło Myśliwskie z Eielson na Alasce.

Burlington stało się dziewiętnastą bazą na świecie (w ośmiu państwach), w której stacjonują F-35. Należąca do 158. Skrzydła 134. Eskadra Myśliwska od 1986 roku używała różnych wersji F-16, w tym jako ostatnią F-16C/D Block 30. Vipery zostały wycofane 6 kwietnia 2019 roku, a personel rozpoczął przygotowania do przezbrojenia na F-35. Szkolenie odbywało się w 33. Skrzydle Myśliwskim na Florydzie.

F-35 będą stopniowo zastępowały F-16 również w innych skrzydłach lotnictwa Gwardii Narodowej. W 2023 roku nowe samoloty powinny otrzymać jednostki z Wisconsin i Alabamy. Rozważano również bazy w Idaho, Michigan i na Florydzie. Najprawdopodobniej zostaną one wybrane do przezbrojenia w F-35 w następnej kolejności.

Zobacz też: Japonia chce amerykańskich F-35B na Izumo i Kadze

(ainonline.com)

US Air Force / Master Sgt. Ben Mota