23 lipca Brytyjskie Wojska Lądowe odebrały dostawę pierwszych sześciu gąsienicowych transporterów opancerzonych Ares. Wozy trafiły w ręce żołnierzy Pułku Kawalerii Przybocznej (Household Cavalry Regiment), stacjonującego w Bulford w hrabstwie Wiltshire. Szkolenie załóg Aresów rozpocznie się wraz z początkiem września.

Informacja brytyjskiego ministerstwa jest nieprecyzyjna i wypuszczona z czterodniowym opóźnieniem. Pierwsza nieścisłość wiąże się z ubogim materiałem zdjęciowym i załączonym materiałem wideo, który przedstawia tylko jeden pojazd, choć resort zapewnia, że dotarło sześć.

Według zapisów kontraktu Londyn ma odebrać dwa różne pojazdy Ares: 93 transportery ogólnego przeznaczenia i 34 wozy wsparcia rozpoznania. Komunikat prasowy nie rozwiewa wątpliwości, czy dostarczono tylko jeden wariant Aresa (wóz wsparcia rozpoznania) czy też oba.

W ostatnim czasie pojawiają się wiadomości dające nadzieje, że program Ajax wychodzi z dołka, w którym znalazł się pod koniec maja. Wówczas brytyjski resort obrony przekazał do parlamentu notę w sprawie całkowitej weryfikacji programu. Jako najważniejsze powody wskazywano jakość dostarczonych z Hiszpanii kadłubów pierwszej partii bojowych wozów rozpoznawczych i ogólne opóźnienie programu o co najmniej trzy lata.

Na początku czerwca pojawiła się wiadomość o złożeniu i wstępnych testach wozu dowodzenia i kontroli Athena C2, co wydawało się szybką reakcją piarową koncernu na ogólnie słaby stan realizacji programu. Mimo kilku optymistycznych informacji Londyn nie może więc popadać w hurraoptymizm.

Brytyjski resort obrony zakładał osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez wszystkie wersje wozów w 2021 roku, ale plany te przeszły do historii. W brytyjskich wojskach lądowych 589 pojazdów Ajax różnych wariantów zastąpi leciwe pojazdy rodziny CVR(T), w tym czołgi rozpoznawcze FV101 Scorpion i FV107 Scimitar, transportery opancerzone FV103 Spartan, nosiciele wyrzutni pocisków przeciwpancernych FV102 Striker czy wozy zabezpieczenia technicznego FV106 Samson.

Zobacz też: Próby napędu elektrycznego w Bradleyu

(informacja prasowa)

ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii