Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przyjęły do służby pierwszą grupę kobiet pilotów. Wszystkie ukończyły studia wyższe na uczelni wojskowej – poinformowało w piątek dowództwo lotnictwa.

Grupę stanowi szesnaście absolwentek Akademii Lotniczej w Shijiazhuang, gdzie ukończyły studia inżynierskie i licencjackie w zakresie nauk wojskowych. Oficer pracujący na uczelni, Di Liwen, ujawnił, że kobiety przyjęte na studia wyselekcjonowano spośród ponad stu pięćdziesięciu tysięcy maturzystek. Wszystkie miały celująco ukończyć kursy pilotażu. Di powiedział także, że kobiety czeka jeszcze trening taktyczny. Inny oficer akademii, Qu Jiang, chwali umiejętności i zapał swoich studentek.

Poszukiwanie kandydatek na pilotów myśliwców rozpoczęło się jeszcze w roku 2005. Spośród ówczesnych absolwentek szkół średnich wytypowano trzydzieści pięć potencjalnych kandydatek, z których szesnaście rozpoczęło czteroletni kurs. W czasie szkolenia pięć uczestniczek wybrano do pilotowania najnowszych myśliwców J-10. Pierwsze samodzielne loty za sterami myśliwców odbyły się w sierpniu ubiegłego roku.

Obsługa coraz bardziej zaawansowanego sprzętu wymaga od żołnierzy coraz większych kwalifikacji. Dlatego też ChALW kładzie duży nacisk na zachęcenie do służby najzdolniejszych maturzystów. W tym celu zreorganizowano nawet termin i formę poboru. Służba wojskowa w Chinach jest teoretycznie obowiązkowa, jednak duża liczba chętnych pozwoliła nigdy nie ogłaszać poboru (nawet w trakcie wojny koreańskiej). Ponadto Armia stara się zaoferować żołnierzom zarówno zawodowym, jak i służby zasadniczej najszersze możliwości awansu społecznego.

(globaltimes.cn)

Retxham, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported