Rosyjska agencja prasowa TASS podała, że 19 lutego Irak otrzymał pierwszą partię trzydziestu sześciu czołgów podstawowych T-90S. Informacje potwierdziły również media irackie, przytaczając słowa szefa sztabu irackich wojsk lądowych, generała Othmana Al-Ghanmiego.

Podczas wizyty w Basrze Al-Ghanmi potwierdził, że trzydzieści sześć czołgów rosyjskiej produkcji znajduje się na wyposażeniu wojsk lądowych Iraku. Niebawem mają trafić do służby liniowej. Kolejna partia licząca trzydzieści siedem wozów trafi do odbiorcy pod koniec kwietnia.

Wcześniej arabskie media cytowały źródło pochodzące z irackiego ministerstwa obrony, które potwierdziło, że pierwsze czołgi T-90S dostarczono do miasta portowego Umm Kasr 15 lutego, następnie zaś przetransportowano do Bagdadu. W irackich siłach zbrojnych będą używane obok 146 czołgów M1A1 Abrams.

Sprawdzona informacja o zamówieniu złożonym przez Bagdad przeniknęła do mediów w lipcu ubiegłego roku. Wcześniej bowiem pojawiały się przecieki. O początku dostaw rosyjskie media informowały w listopadzie 2017 roku, Urałwagonzawod rozpoczął je zgodnie z harmonogramem ustalonym w umowie. W styczniu pojawiły się zaś materiały wideo potwierdzające załadunek czołgów na rosyjski frachtowiec.

Zobacz też: Hawkeie w Iraku

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International