Dowódca tajskiej armii, generał Prayuth Chan-ocha, poinformował, że pierwsza transza ukraińskich czołgów podstawowych T-84 Opłot zostanie dostarczona w maju. Pozostałe 44 zamówione egzemplarze mają trafić do odbiorcy do końca 2015 roku.

Pierwsza partia ma zostać dostarczona centrum kawalerii w Fort Adisorn i posłużyć do szkolenia. Podczas swojej ostatniej wizyty na Ukrainie generał Prayuth dokładnie zapoznał się z konstrukcją czołgu i naciskał na jak najszybszą dostawę pierwszej transzy. Zdaniem generała Opłot spełnia wszystkie wymagania tajskiej armii odnośnie siły ognia i możliwości bojowych, reprezentując przy tym korzystną relację koszt – jakość. Zaskakujące, że zachwalanie T-84 jest skierowane nie do opinii publicznej a do wojska! Żołnierze dość krytycznie przyjęli wiadomość o wyborze Opłota jak przyszłego czołgu podstawowego. Głównym powodem zastrzeżeń jest automat ładowania. Jak donoszą źródła związane z armią, załogi nie darzą automatu zaufaniem i preferują ręczne ładowanie.

T-84 został wybrany, w 2011 aby zastąpić używane do tej pory, wiekowe M41A3. Pierwotnie kontrakt zakładał zakup 49 egzemplarzy, aczkolwiek Bangkok zainteresowany jest pozyskanie nawet 200 wozów. Aby zachęcić do dalszych zakupów Ukraińcy zadeklarowali chęć dołączenia do dotychczasowego kontraktu dodatkowych, darmowych 5 czołgów.

(armyrecognition.com)