Joint US Military Advisory Group Thailand (JUSMAGTHAI) poinformowała na swoim profilu na Facebooku, że 29 sierpnia do Tajlandii dotarły pierwsze cztery kołowe transportery opancerzone M1126 Stryker. Pojazdy dostarczono na pokładzie samolotu transportowego C-17 Globemaster III do jednej z baz wojskowych w południowo-wschodniej części kraju. Krótki komunikat nie precyzuje, gdzie dokładnie nastąpił wyładunek.

W ceremonii przekazania udział wzięli również amerykańscy urzędnicy cywilni i wojskowi, w tym admirał Phil Davidson, szef Dowództwa Indo-Pacyficznego Stanów Zjednoczonych. Do 12 września tajlandzkie wojska lądowe mają otrzymać dziesięć Strykerów i wówczas nastąpi oficjalne przyjęcie wozów na stan sił zbrojnych. Portal IHS Jane’s twierdzi jednak, iż już wszystkie dziesięć pojazdów znalazło się na terytorium Tajlandii.

Pojazdy pochodzą z nadwyżek US Army i trafią na wyposażenie żołnierzy 11. Brygady Piechoty w Chachoengsao w prowincji o tej samej nazwie. Za nadzór nad wykonaniem kontraktu odpowiada General Dynamics Land Systems. Transakcja jest realizowana na podstawie procedury Foreign Military Sales.

Według najświeższych informacji tajlandzkie wojska lądowe odbiorą w tym toku siedemdziesiąt pojazdów tego typu. Wcześniej mówiono o sześćdziesięciu wozach. Bangkok zapłaci za czterdzieści siedem pojazdów, a dalsze dwadzieścia trzy będą przekazane nieodpłatnie w ramach pomocy wojskowej. Co ciekawe, do 120 wzrosła także ogólna pula Strykerów pozyskiwanych przez Tajlandię. Nie podano informacji odnośnie do zmiany odstępnego za sprzedawane pojazdy. Dostawy zostaną zrealizowane w roku 2020.

Zobacz też: Northrop Grumman i Raytheon powalczą o lasery dla Strykerów

(janes.com)

Joint US Military Advisory Group Thailand