Indyjska marynarka wojenna przyjęła do służby pierwszą pokładową eskadrę myśliwców MiG-29K oraz MiG-29KUB. To dopiero początek, w planach jest bowiem stworzenie następnej. Będziemy musieli jednak poczekać, aż Rosjanie zakończą wszystkie planowane dostawy maszyn.

Ceremonia odbyła się w bazie lotniczej w Dabolim, w stanie Goa na zachodnim wybrzeżu Indii. Uczestniczyli w niej minister obrony Indii Arackaparambil Kurien Antony, szef sztabu marynarki wojennej kontradmirał Devender Kumar Joshi i dyrektor generalny MiG-a Siergiej Korotkow.

Nowo utworzona eskadra Czarnych Panter składa się z dwunastu jednomiejscowych samolotów MiG-29Ks i czterech dwumiejscowych MiG-29KUB. Maszyny, wraz z lotniskowcem Admirał Gorszkow, dostarczyli Rosjanie na mocy umowy z 2004 roku. Drugą umowę na dwadzieścia dziewięć maszyn podpisano w marcu 2010 roku. Pierwsza partia licząca cztery myśliwce znalazła się w Indiach w grudniu 2012 roku.

Według przedstawicieli hinduskiej marynarki wojennej nieocenione dla zwiększenia obecnego potencjału działań na morzu będzie jej zintegrowanie z lotniskowcem INS Vikramaditya.

MiG-29K jest morskim wariantem myśliwca MiG-29 mającym składane skrzydła, wzmocniony kadłub, podwójną owiewkę, powiększone klapy, nową wewnętrzną instalację do pobierania paliwa w locie, wielofunkcyjny radar Żuk-ME, szklany kokpit. Jest maszyną o charakterze wielozadaniowym, zaprojektowaną specjalnie dla Indian Navy.

(en.rian.ru)