29 czerwca w zakładach FAdeA odbyła się prezentacja pierwszego egzemplarza samolotu szkolno-treningowego IA-63 Pampa III. Jest to jedna z trzech maszyn zamówionych przez wojska lotnicze Argentyny.

Fábrica Argentina de Aviones liczy na to, że rodzime ministerstwo obrony zwiększy zamówienie. Obecnie trwają negocjacje w sprawie drugiej partii. Poza tym zainteresowanie wyraziło również ministerstwo obrony Paragwaju.

Oblot pierwszej Pampy III spodziewany jest w ciągu kilku najbliższych tygodni. Samolot ma trafić do służby liniowej jeszcze w tym roku. Główną pomiędzy nową wersją a Pampą III jest zastosowanie szklanego kokpitu z trzema wyświetlaczami wielofunkcyjnymi zamiast dotychczasowego jednego.

Podstawową wersję Pampy (na zdjęciu) oblatano 6 października 1984 roku. Wyprodukowano osiemnaście egzemplarzy seryjnych (i dwa prototypy). Już w dwudziestym pierwszym wieku, po włączeniu FAdeA w struktury koncernu Lockheed Martin, jedenaście sztuk zmodernizowano do standardu Pampa II, wyprodukowano też sześć maszyn tej wersji od podstaw.

Zobacz też: Argentyna zainteresowana rosyjskimi łodziami latającymi

(janes.com)

Bob Adams, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic