Turecki sztab generalny poinformował, że dwa śmigłowce uderzeniowo-rozpoznawcze T-129 ATAK włączyły się do operacji antyterrorystycznej prowadzonej w Syrii. Piloci pierwszych egzemplarzy śmigłowców dowództwo lotnictwa tureckich wojsk lądowych, odebranych w październiku ubiegłego roku, mają szansę wykazać się boju. 25 kwietnia dwa wiropłaty przemieściły się do południowo-wschodniej prowincji Siirt położonej w Regionie Anatolia Południowo Wschodnia. Zasiliły 3. Brygadę Komandosów w walce przeciwko bojownikom Partii Pracujących Kurdystanu, których agresja wzrosła po kwietniowych starciach z siłami bezpieczeństwa.

– Śmigłowce T-129 ATAK po raz pierwszy wezmą udział w działaniach w strefie operacji antyterrorystycznych. Począwszy od maja maszyny te będą odbywać loty dzienne i nocne w prowincjach Şırnak, Hakkâri ili i nieopodal miasta Wan – czytamy w oświadczeniu tureckiego sztabu generalnego.

T-129 ATAK jest zmodernizowaną wersja śmigłowca A129 Mangusta, opracowaną dla rodzimych wojsk lądowych w latach 2008-2012 przez państwowy koncern Turkish Aerospace Industries. Modyfikacje polegają na wyposażeniu maszyny w mocniejsze silniki LHTEC T800, nowocześniejsze systemy uzbrojenia i ulepszoną awionikę. Poza tym jest to zwykły śmigłowiec bojowy zbudowany w układzie tandem – w kabinie załogi znajduje się miejsce dla operatora uzbrojenia, a za nim dla pilota). Uwagę zwraca wąski kadłub śmigłowca i wsporniki boczne w kształcie skrzydeł, na których przenoszone jest uzbrojenie. Do tego należą pociski niekierowane kalibru 70 milimetrów, pociski kierowane laserem Cirit kalibru 70 milimetrów. Kiedyś myślano o zastosowaniu przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire. Jednak ze względu na zbyt duże koszty zdecydowano się na ich zastąpienie tańszymi, ale podobnymi pociskami typu Mizrak-U o zasięgu ośmiu kilometrów. Zaletą podstawowego uzbrojenia jest to, że produkuje je turecki koncern Roketsan. Uzbrojenie uzupełniają działko kalibru 20 milimetrów, a także zespoły samoobrony w postaci pocisków powietrze-powietrze Stinger.

(airrecognition.com, na zdjęciu T-129 ATAK w barwach lotnictwa tureckich wojsk lądowych, fot. gynti_46, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)