Jedynie trzy miesiące po wejściu do służby w 123. Bazie Lotniczej w Orleanie francuski samolot transportowy C-130J wykonał pierwszą misję logistyczną. Samolot dostarczył ładunki do Ndżameny w Mali w ramach operacji „Barkhane”.

Lot wykonano w ramach tak zwanej próby syntetycznej przeprowadzonej wspólnie przez Centrum Doskonalenia Lotniczego, Eskadrę Wsparcia Technicznego C-130 i eskadrę lotnictwa transportowego 2/61 „Franche-Comte”. Celem było sprawdzenie możliwości nowego samolotu w prawdziwej misji logistycznej, w tym wymogów i możliwości jego obsługi technicznej poza bazą macierzystą. Sprawdzono również umiejętności pilotów i mechaników, którzy byli szkoleni przez US Air Force.

Na wszystkich odcinkach subsaharyjskiej trasy przelotu samolot przenosił niemal maksymalny dopuszczalny ładunek. Po powrocie prowadzone są analizy i jeśli ich wynik będzie pozytywny będzie mogło się rozpocząć szkolenie taktyczne załóg C-130J.

Kontrakt na dostawę czterech C-130J dla Francji podpisano w 2015 roku. Ich zakup jest związany z licznymi problemami technicznymi, jakie napotyka A400M, i jego brakiem zdolności do tankowania w powietrzu śmigłowców. Poza dwoma wymienionymi typami francuska flota samolotów transportowych obejmuje również starszą wersję Herculesa – C-130H – i mniejsze samoloty Transall C-160.

Zobacz też: Lockheed Martin dostarczył 400 C-130J

(Military Technology ILA Berlin Official Show Daily Day 2)

Maciej Hypś, Konflikty.pl