Podpułkownik Christine Mau, zastępca dowódcy grupy operacyjnej 33. Skrzydła Myśliwskiego, stała się pierwszą kobietą pilotującą F-35 Lightninga II. 6 maja odbyła pierwszy lot ćwiczebny w najnowszym amerykańskim myśliwcu. Wcześniej podpułkownik Mau, wcześniej latająca na F-15E Strike Eagle’u, wykonała czternaście misji na symulatorze.

– Dopiero kiedy kołowałam po pasie, dotarło do mnie, że jestem w myśliwcu i jestem zdana sama na siebie – opowiadała Mau. – Towarzyszył mi drugi samolot, ale nie miałam za plecami oficera systemów uzbrojenia ani pilota-instruktora, ani żadnego głosu w uchu, jak w symulatorze. Wspaniale było znaleźć się w powietrzu. Misje w symulatorze doskonale przygotowują pilota.

Christine Mau jest osiemdziesiątym ósmym pilotem przeszkolonym w bazie lotniczej Eglin w ciągu ostatnich czterech lat. Podkreśla, że płeć nijak nie wpływa na możliwości pilota samolotu myśliwskiego i dodaje żartobliwie, że jedyna różnica między nią a jej kolegami płci męskiej to rozmiar kombinezonu i maski. Mau nosi rozmiar XS.

(af.mil, f35.com; na zdjęciu podpułkownik Mau w kokpicie F-35 po pomyślnie ukończonym locie, fot. US Air Force / Staff Sgt. Marleah Robertson)