Pokazowa Eskadra Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych – Blue Angels – występuje od 1946 roku. W tym czasie przez zespół przewinęło się sporo kobiet, jednak kiedy zaczynał się pokaz, zawsze zostawały one na ziemi. Do teraz. Służąca w Marines kapitan Katie Higgins została pilotem Grubego Alberta – należącego do zespołu i biorącego udział w pokazie transportowca C-130 Hercules.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się zostać częścią tej stutrzydziestoosobowej grupy, która jest najlepsza w swojej dziedzinie. Wstąpiłam do Blue Angels bo chciałam być częścią zespołu oddanego precyzji i mistrzostwu w swoim fachu. Nie przyszłam tutaj z myślą, że będę przełamywać bariery, po prostu chciałam wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafię – powiedziała kapitan Higgins.

– Blue Angels to jedna wielka rodzina, która cały czas mnie wspiera i jest zawsze, gdy tego potrzebuję. Nie byłoby mnie tu bez wsparcia reszty zespołu. Jesteśmy trybikami w maszynie i nawet bez tylko jednego z nas, całość nie będzie funkcjonować prawidłowo – dodała.

Katie Higgins przez całe życie była związana z lotnictwem. Pilotami byli jej dziadkowie, wujkowie oraz ojciec. – Jestem pilotem w trzecim pokoleniu. Jednak jestem pierwszą kobietą i pierwszą Marine. Mój ojciec wsparł moją decyzję o wstąpieniu do wojska i wszyscy byli podekscytowani, gdy dowiedzieli się, że będę latać.

navy.mil

C-130 Fat Albert (fot. navy.mil)

Kapitan Marines Corrie Mays odpowiedzialna za koordynację pokazów Blue Angels powiedziała, że to tylko kwestia czasu zanim coraz więcej kobiet zajmować będzie bardziej prominentne stanowiska. Dodała, że bycie częścią zespołu oznacza, że nie ważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną, ponieważ każdy ponosi taką samą odpowiedzialność. Kapitan Higgins może odróżniać się od innych z powodu rangi czy stanowiska, ale nie z powodu płci.

Katie Higgins dodała, że ma nadzieje, że kobiety nadal będą parły do przełamywania kolejnych barier, bo jest to częścią misji zespołu – inspirowanie ludzi w dążeniu do doskonałości. – Mam nadzieję, że kobiety w wojsku i w cywilu wiedzą, że są zdolne osiągnąć wszystko, co tylko przyjdzie im do głowy. Tym którzy uważają, że kobiety nie powinny zajmować określonych stanowisk mówię – dajcie im się wykazać. Pozwólcie kobietom zaprezentować swoje wielkie zdolności i umiejętności. Nie oceniajcie zbyt szybko z powodu płci, koloru skóry czy religii – zakończyła świeżo upieczona pilotka Grubego Alberta.

(c-130.net, fot. USMC by Lance Cpl. Olivia G. Ortiz)