Z końcem marca zespół akrobacyjny hiszpańskich wojsk lotniczych Patrulla Águila zyskał pierwszego w swojej historii pilota płci żeńskiej. Zaszczyt ten przypadł trzydziestosześcioletniej kapitan Rosie Maríi Garcíi-Malei.

Kobiety mają prawo służyć w Ejército del Aire od 1988 roku. Mimo że stanowią 12,5% z ogólnej liczby ponad 20 tysięcy osób w służbie czynnej, ich odsetek w szeregach pilotów pozostaje bardzo niski (średnio wśród słuchaczy każdego kursu oficerskiego znajdują się cztery panie). Żadna kobieta nie osiągnęła dotąd stopnia generalskiego. Dotąd najbliżej dotarła Patricia Ortega, w 2015 roku awansowana do stopnia pułkownika; jeżeli nie odejdzie z wojska w najbliższym czasie, ma ona szanse na pierwszą gwiazdkę generalską w 2022 roku.

Rosa García-Malea już drugi raz przechodzi do historii hiszpańskiego lotnictwa. Dziesięć lat temu, jako lotniczka stacjonująca w Saragossie w składzie 15. Skrzydła Ejército del Aire, została pierwszą kobietą pilotującą samolot bojowy – myśliwiec wielozadaniowy EF-18 Hornet.

Zespół Patrulla Águila powstał 4 lipca 1985 roku. Wyposażony jest w siedem rodzimej produkcji samolotów szkolno-treningowych CASA C-101. Piloci grupy równolegle z przygotowaniami do występów pełnią cały czas funkcje instruktorów szkolenia podstawowego.

Zobacz też: Pierwszy raz od 26 lat Szwedka zostanie pilotem myśliwskim.

(laopiniondemurcia.es, elpais.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl