Po raz pierwszy w historii kobieta objęła stanowisko dowódcy 12. Eskadry Royal Air Force. Wing Commander (podpułkownik) Nikki Thomas jest zarazem pierwszą w brytyjskich wojskach lotniczych kobietą dowodzącą eskadrą Tornad i pierwszą dowodzącą eskadrą samolotów ponaddźwiękowych.

Podpułkownik Thomas ma trzydzieści sześć lat. Jako operator systemów uzbrojenia na Tornadzie odbyła między innymi trzydzieści pięć lotów bojowych w Afganistanie. Poza tym w grudniu 2009 roku, służąc w 31. Eskadrze, wraz z Flight Lieutenant (kapitan) Juliette Fleming, tworzyła pierwszą wyłącznie żeńską załogę RAF-owskiego Tornada.

12. Eskadra (oznaczana często literą „B” – Bombowa) może się pochwalić już niemal stuletnią tradycją, powstała bowiem 14 lutego 1915 roku. W czasie drugiej wojny światowej latała na Faireyach Battle’ach, później na Vickersach Wellingtonach, a w końcu na Avro Lancasterach. Później wyposażona była w Vulcany, Buccaneery, a wreszcie od 1993 roku w Tornada. Eskadrę rozformowano 31 marca ubiegłego roku. Reaktywowano ją dziś w bazie RAF Marham. Z podpułkownik Thomas na czele ma latem brać udział w atakach na bojowników Państwa Islamskiego w Iraku.

(telegraph.co.uk; fot. SAC Andy Wright, MOD News Licence)