Amerykańskie wojska lądowe odebrały pierwszą cyfrową strzelnicę DRTS (digital range training system) zaprojektowaną przez Lockheed-Martin. System jest przeznaczony głównie do szkolenia strzelców wozów bojowych.

DRTS zapewnia dowódcom i żołnierzom dostęp do obrazów i dźwięków z wnętrza pojazdu, jak i z zewnątrz, spod różnych kątów. System został zaprojektowany z myślą o czołgach podstawowych M1 Abrams, bojowych wozach piechoty M2 Bradley i transporterach opancerzonych Stryker; ma umożliwiać ćwiczenia prowadzenia ognia całymi oddziałami w środowisku maksymalnie zbliżonym do warunków panujących na polu walki (train-as-you-fight environment). Strzelnica zapewnia symulacje we wrogim, przyjaznym lub neutralnym środowisku, ćwiczenia indywidualne, całych załóg oraz plutonów wozów bojowych.

Pierwszy egzemplarz określany jako Digital Range Multi-Purpose Range Complex został oddany do użytku w Fort Bliss w Teksasie. Drugi z zamówionych egzemplarzy, Battle Area Complex w Pohakuloa Training Area na Hawajach ma być gotowy na początku przyszłego roku. Łączny koszt obu strzelnic to 17,6 miliona dolarów i jest częścią większego programu modernizacji amerykańskich ośrodków szkoleniowych (PEO STRI) wynoszącego 450 milionów USD.

(army-technology.com)