Wietnamski dziennik Thanh Nien poinformował, że piąty z sześciu okrętów podwodnych zmodernizowanego projektu 636 dotarł wczoraj na wody zatoki Cam Ranh oblewające wietnamską prowincję Khánh Hòa we wschodniej części kraju, w Regionie Wybrzeża Południowo-Środkowego. Da Nang rozpoczął rejs 16 grudnia ubiegłego roku w petersburskiej Stoczni Admiralicji.

Po drodze przybył do duńskiego portu Skagen, który opuścił w dniu 25 grudnia; na wody wietnamskiej zatoki dostarczony został przez statek towarowy Rolldock Star pod holenderską banderą. Okręt rzucił kotwicę w pobliżu Cam Ranh i ma przybyć do portu w ciągu najbliższych kilku dni.

To już przedostatnia jednostka zamówiona przez Hanoi na mocy umowy z 2009 roku. Wart dwa miliardy kontrakt zawarty podczas wizyty premiera Nguyễna Tấn Dũnga w Moskwie zostanie wypełniony w połowie bieżącego roku. Wówczas do Wietnamu przybędzie szósty i ostatni okręt projektu 636MW, Bà Rịa-Vũng Tàu. Zwodowany we wrześniu 2015 roku, obecnie znajduje się w fazie prób morskich.

(thanhniennews.com; fot. Mike1979 Russia na licencji GNU Free Documentation License, via Wikimedia Commons)

Mike1979 Russia na licencji GNU Free Documentation License