Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Airbus Helicopters spotkali się w Radomiu na rozmowach dotyczących potencjalnej współpracy przy zakupie i serwisowaniu śmigłowców Tiger HAD, które są jedną z propozycji w polskim programie zakupu śmigłowców bojowych „Kruk”. Ponadto w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm będących kooperantami Airbusa.

Reprezentanci między innymi Nextera, MBDA i Thales Avionics rozmawiali z przedstawicielami PGZ na temat możliwych obszarów współpracy. Plany Airbusa, dążącego do uzyskania w Polsce mocnej pozycji, były przyczynkiem do spotkania, w którym wzięło udział dwanaście polskich i czternaście firm zagranicznych. Dyskusje dotyczyły produkcji, serwisowania, integracji oraz polonizacji śmigłowca.

Airbus Helicopters posiada trzydzieści jeden centrów serwisowych na całym świecie, a jego powiązania biznesowe obejmują firmy z niemal czterdziestu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Chin, Brazylii czy Australii. W ubiegłym roku dołączyła do nich Polska, w Łodzi otworzono centrum badawczo-rozwojowe. W tym samym mieście miały być produkowane Caracale, ale zawirowania wokół przetargu stawiają tę możliwość pod znakiem zapytania.

(defense-aerospace.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl