Peruwiańskie przedsiębiorstwo stoczniowe Servicios Industriales de la Marina podpisało kontrakty z firmami Elbit i ThyssenKrupp. Przedmiotem umów jest modernizacja czterech okrętów podwodnych typu 209 (podtyp 209/1200), choć w pierwotnych planach było unowocześnienie wszystkich sześciu okrętów. Wszystkie prace zostaną sfinansowane ze środków wieloletniego programu zakupowego peruwiańskiego ministerstwa obrony.

Umowa z Elbitem obejmie zakup elektronicznych systemów bojowych dla czterech okrętów podwodnych Angamos (SS-31), Antofagasta (SS-32), Pisagua (SS-33) i Chipana (SS-34). Porozumienie z głównym wykonawcą okrętów, niemieckim przedsiębiorstwem ThyssenKrupp, zakłada zapewnienie pomocy technicznej i eksperckiej w podziale kadłuba na dwie części. Dzięki temu nic nie będzie stać na przeszkodzie dalszej modernizacji i wymianie wielu systemów, w tym dowodzenia i kontroli, a także układów mechanicznych i elektrycznych, hydraulicznych i optycznych. Peruwiańczycy chcą również dozbroić okręty w pociski przeciwokrętowe UGM-84 Harpoon.

Lima zdecydowała się na rozpoczęcie prac już na początku ubiegłego roku, w lutym pojawiły się pierwsze informacje o zainteresowaniu Navantii. Hiszpanie chcieli wyremontować i zmodernizować wszystkie obecnie eksploatowane okręty. Jednak kontrakty trafiły w inne ręce.

Obecnie peruwiańska marynarka wojenna w gotowości operacyjnej ma sześć okrętów podwodnych typu 209. Dwa z nich należące do podtypu 209/1100 – Islay (SS-35) i Arica(SS-36) – zostały już unowocześnione w 2008, zaś ich resurs kończy się dopiero w 2023 roku. Żywotność pozostałych czterech zostanie wydłużona o około 10 lat.

Zobacz też: Marynarka Peru wprowadziła do służby nową… kanonierkę

(defenserworld.net; na zdjęciu okręt podwodny Angamos (SS-31) typu 209/1200 w Norfolk, fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Todd A. Schaffer)

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Todd A. Schaffer