Według brazylijskich mediów peruwiańskie wojska lądowe zamierzają dokonać modyfikacji czołgów lekkich AMX-13 i przekonwertować je na haubice samobieżne. Porozumienie w sprawie wykonania prac podpisano 8 marca 2018 roku, jego sygnatariuszami zostały Diseños Casanave Corporation S.A.C. (DICSAC), należące do ministerstwa obrony Peru, FAME S.A.C. i arsenał centralny peruwiańskich wojsk lądowych. Plany zatwierdziło już dowództwo tamtejszych wojsk lądowych.

Od strony technicznej konwersja wyglądać będzie polegać na tym, że z podwozi przestarzałych lekkich czołgów AMX-13/105, których w Peru jest około 100, usunięta zostanie armata kalibru 105 milimetrów (choć w większości i tak pojazdy te są ich pozbawione), zaś w jej miejsce Peruwiańczycy zainstalują haubicę 2A18 (D-30) kalibru 122 milimetry. Nowa, choć to stwierdzenie na wyrost, konstrukcja otrzyma nazwę AMX-D30 Vulcano.

Dość ciekawe jest wykonanie tego połączenia, gdyż haubice będą montowane w otwartym, okrągłym stanowisku obrotowym ze standardową osłoną, a nie w zabudowanej wieży. Podczas montażu peruwiańscy inżynierowie i mechanicy będą korzystać z około czterdziestu haubic holowanych D-30 składowanych w magazynach. Planuje się, że powstanie od trzydziestu do czterdziestu AMX-D30.

W wozach zainstalowane zostaną ponadto urządzenia noktowizyjne dla kierowcy-mechanika TWN-5 i radiostacja UKF R-030U. Jest to sprzęt produkcji ukraińskiej.

DICSAC jest twórcą projektu AMX-D30 Vulcano i będzie jego integratorem. Wcześniej przedsiębiorstwo było zaangażowane w modernizację AMX-13/105, w ramach której powstały dwie wersje tych czołgów. Pierwsza to AMX-13RA5 Escorpión 1 wyposażona w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14-2T Malutka. Drugą jest AMX-13RA8 Escorpión 2 z zachowaną armatą CN-105-57 kalibru 105 milimetrów, zmodernizowanymi systemami łączności, systemem kierowania ogniem Dante i ukraińskimi pociskami R-2 Barier.

Trzydzieści kolejnych wozów uzbrojonych w armatę kalibru 75 milimetrów przekształcono w samobieżne niszczyciele czołgów AMX-13 Alacrán (Skorpion). W tym wariancie jako uzbrojenie podstawowe zamontowano wyrzutnię pocisków przeciwpancernych pocisków kierowanych Korniet-E. Pozostałe czołgi lekkie AMX-13 będą przekształcone w haubice samobieżne.

Zobacz też: Peru kupuje Strykery

(armyrecognition.com)

FaceMePLS, Creative Commons Attribution 2.0 Generic