Dwa południowoamerykańskie kraje zainteresowane są kupnem indyjsko-rosyjskich naddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos. Według źródeł dyplomatycznych chilijskie siły zbrojne od dawna nieoficjalnie interesują się pociskami tego typu. Odbywały się już negocjacje między obiema stronami, zaś pod koniec 2017 roku chilijskie siły zbrojne testowały pocisk.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiło się również kilka pytań od rządu peruwiańskiego. Oba kraje wzmogły zainteresowanie po udanym odpaleniu pocisku z pokładu myśliwca Su-30MKI. Pocisk zniszczył cel położony na wodach Zatoki Bengalskiej. Wcześniej BrahMos odpalany był z okrętów marynarki wojennej Indii: niszczycieli Kochi i Kolkata typu Kolkata (projekt 15A).

Obecnie wśród potencjalnych klientów wymienia się szesnaście państw. Do ich grona możemy zaliczyć między innymi Wietnam, Indonezję, Republikę Południowej Afryki, Chile Peru, Brazylię, Malezję, Tajlandię i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

BrahMos ma zdominować i zdobyć rynek latynoamerykański. Między innymi dlatego jest wystawiany podczas międzynarodowych targów FIDAE odbywających się w Santiago w Chile w dniach 3–8 kwietnia. Pod koniec 2017 roku ruszyła integracja BrahMosów z indyjskimi Su-30. Ten typ maszyn jest w zasięgu potencjalnych użytkowników BrahMosów.

Dla indyjskich przedsiębiorstw przemysłu obronnego najbliższy czas ma być szansą na wywalczenie udziału w modernizacji chilijskich sił zbrojnych. Szefowie sił zbrojnych obu państw już odbywali spotkania dotyczące wykorzystania indyjskiego potencjału w przemyśle stoczniowym, systemach radarowych, okrętach podwodnych oraz wspólnych szkoleniach i ćwiczeniach.

Zobacz też: Technologia BrahMosa w Chinach?

(financialexpress.com)

anurag, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported