Amerykański Departament Obrony oświadczył, że wstrzymuje wartą 300 milionów dolarów pomoc wojskową dla Pakistanu. Jest to związane ze wcześniejszym oświadczeniem prezydenta Trumpa, który wyraził swoje niezadowolenie z niedostatecznego wspierania przez Pakistan walki z talibami. Używają oni tego kraju jako bezpiecznego schronienia.

Decyzja została ogłoszona w delikatnym momencie dla stosunków dwustronnych – po niedawnych wyborach, po których Imran Khan został nowym premierem. Nowy minister spraw zagranicznych Pakistanu Szach Mehmood Qureshi powiedział, że w środę spodziewa się wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo, któremu przedstawi cele Pakistanu.

Pentagon złożył do Kongresu wniosek, aby zablokowane fundusze przeznaczyć na inne cele. Decyzja jeszcze nie została podjęta. Rzecznik prasowy Departamentu Obrony, podpułkownik Kone Faulkner, powiedział, że ten wniosek powstał już w czerwcu lub lipcu, z powodu braku aktywności Pakistanu we wspieraniu amerykańskich wysiłków w Afganistanie.

Zobacz też: Pakistan coraz bezpieczniejszy

(militarytimes.com)

Master Sgt. Ken Hammond, US Air Force