Izba Reprezentantów dokonała zmian w amerykańskim budżecie obronnym na 2013 rok. Zmiany odnoszą się do poprawki, która zakazuje Pentagonowi zakupów w rosyjskim Rosoboronexporcie.

Poprawkę przyjęto przytłaczającą większością głosów: w stosunku 407 do 5. Jest ona formą protestu przeciwko rosyjskiemu stanowisku w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, blokującemu uchwalenie rezolucji w stosunku do Syrii. Poprawkę przyjęto natychmiast po zawetowaniu po raz trzeci przez Rosję i Chiny rezolucji względem syryjskiego reżimu. Ponadto amerykańscy parlamentarzyści mówią zgodnie, że jakiekolwiek układy z Rosją, która wspiera reżim militarnie, są nie do przyjęcia.

W 2011 roku Rosoboronexport podpisał z USA kontrakt wart 367,5 miliona dolarów na dostawę dwudziestu jeden śmigłowców Mi-17V5. Dziewięć dostarczono do 30 grudnia 2011 roku. W styczniu zapowiadano, że pozostałe dwanaście trafi do odbiorcy w pierwszym półroczu 2012 roku. Nie wiadomo jednak, jak potoczą się losy tych maszyn po wprowadzeniu poprawki. Wszystkie śmigłowce są przeznaczone dla armii afgańskiej. Do Afganistanu maszyny mają dotrzeć przed końcem 2016 roku.

(en.rian.ru)

Master Sgt. Ken Hammond, US Air Force