W amerykańskim Departamencie Obrony zanosi się na wielkie oszczędzanie. Amerykanie będą szukać oszczędności w wielu programach związanych z rozwojem sił zbrojnych w USA. Proponowany projekt, zgodnie z którym zostanie wprowadzona reorganizacja planów inwestycyjnych, będzie realizowany w ciągu pięciu następnych lat.

Wysokość oszczędności, jaka została oszacowana w planach Pentagonu, wynosi 75 miliardów dolarów. Dotyczy ona jedynie wydatków inwestycyjnych, co stanowi mniejszą część ogółu redukcji wydatków Departamentu Obrony.

Duża część będzie pochodzić ze zmian w programie rozwoju JSF F-35 realizowanym przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Wysokość uzyskanej w ten sposób sumy pieniędzy będzie wynosić 15,1 miliardów dolarów.

Kolejnym źródłem oszczędności jest planowana redukcja wydatków na programy dotyczące rozwoju amerykańskiej floty morskiej. Będzie ona dotyczyć opóźnienia w wymianie okrętów podwodnych klasy Ohio oraz zastopowania zamówień dotyczących UAVa RQ-4 Global Hawk produkowanego na zamówienie amerykańskiego przedsiębiorstwa Northrop Grumman Corporation. Powyższa redukcja przyniesie oszczędności odpowiednio w wysokości 4,3 oraz 2,5 miliarda dolarów.

W związku z powyższym odpowiednio zmienią się budżety poszczególnych rodzajów wojsk w stosunku do tych, które zostały przyznane w 2012 r.

Powyższe regulacje związane są przede wszystkim z ustawą dotycząca kontroli budżetu z 2011 r., której zadaniem jest zmniejszenie amerykańskiego deficytu budżetowego. W sumie oszczędności Pentagonu w ciągu następnych pięciu lat mogą wynieść nawet do 259 miliardów dolarów.

(http://www.defensenews.com)

Master Sgt. Ken Hammond, US Air Force