Wojska lądowe Republiki Chińskiej ogłosiły osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej przez śmigłowce bojowe AH-64E Guardian. Proces został zrealizowany w ciągu niecałych pięciu lat od momentu rozpoczęcia dostaw.

Tajwan jest pierwszym po Stanach Zjednoczonych użytkownikiem AH-64E. Wart 1,9 miliarda dolarów kontrakt na 30 śmigłowców podpisano w czerwcu 2011 roku. Pierwsze maszyny dotarły w listopadzie 2013 roku. Całość dostaw zrealizowano do października 2014 w pięciu transzach, po sześć śmigłowców każda.

Wszystkie AH-64E trafiły do 601. Brygady Lotniczej z bazy Longtan. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez pierwszy z dwóch pododdziałów brygady ogłoszono w ubiegłym roku. Pełną gotowość operacyjną ogłoszono 17 lipca. W zorganizowanej z tej okazji uroczystości udział wzięła prezydent Tsai Ing-wen.

Tajwan jest nie tylko pierwszym eksportowym użytkownikiem Guardianów. Niestety ma też na koncie pierwszy śmigłowiec tego typu utracony w wypadku. W kwietniu 2014 roku jedna z maszyn awaryjnie lądowała na dachu trzypiętrowego budynku w Taoyuan. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Zobacz też: Indonezyjskie AH-64E w komplecie

(airforcesmonthly.keypublishing.com)

玄史生, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication