Okręt desantowy USS Peleliu (LHA 5) pozostanie do odwołania w bazie Subic Bay na Filipinach w związku ze śledztwem w sprawie morderstwa, o które podejrzany jest żołnierz piechoty morskiej zaokrętowany na tej jednostce. Początkowo wraz z Peleliu miały pozostać okręt desantowy USS Germantown (LSD-42), zaopatrzeniowiec USNS Washington Chambers (T-AKE-11) i okręt typu Spearhead (joint high speed vessel), ale cała trójka otrzymała już rozkaz opuszczenia Subic Bay.

Filipińska policja podejrzewa, że to właśnie starszy szeregowy Joseph Pemberton, służący w 9. Pułku Piechoty Morskiej, zamordował 11 października Jennifer Laude, transseksualną kobietę znaną niegdyś pod imieniem Jeffrey. Według śledczych Laude i Pemberton spotkali się w barze i udali razem do hotelu w mieście Olongapo. Tam odnaleziono ciało kobiety, a sekcja zwłok wykazała, że utonęła.

Pemberton znajduje się obecnie na pokładzie Peleliu. Nie ujawniono, czy umieszczono go w celi, ale wiadomo, że nie ma prawa opuszczać okrętu. Ten zaś według zapewnień US Navy pozostanie w porcie na czas dochodzenia, a Filipińczycy otrzymają ze strony Amerykanów wszelką pomoc w śledztwie.

(navytimes.com; fot. US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Ryan J. Batchelder)