Xinhua donosi, że komunistyczne władze Chin zamierzają dokonać zmian w aktach prawnych regulujących zwalczanie terroryzmu. Dziennikarze państwowej agencji prasowej Chińskiej Republiki Ludowej poinformowali o planowanym utworzeniu krajowego antyterrorystycznego systemu wywiadowczego i zmianie prawa antyterrorystycznego. Ruch ten ma na celu usprawnienie pozyskiwania danych wywiadowczych i wymiany informacji w całej administracji publicznej. Oczywiście nie trzeba tłumaczyć, że wiążę się to z kolejnymi ograniczeniami praw obywatelskich dla ludności tego kraju.

Decyzja podjęto w wyniku silnego wzrostu przemocy w położonym na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur. Tamtejsi muzułmańscy mieszkańcy, Ujgurowie, dążą do oderwania od Chin Sinciangu i utworzenia niezależnego Turkmenistanu Wschodniego. Trwający od kilku lat konflikt jest jednym z problemów, przed którymi muszą stanąć komunistyczne władze, jeśli chcą utrzymać integralność terytorialną Państwa Środka. „Polityka jednych Chin” nie pozwala na odłączenie się Tybetu i Regionu Autonomicznego Sinciang-Ujgur. Szczególnie ten drugi jest bardzo niestabilnym regionem. Częste zamachy terrorystyczne destabilizują region i spędzają sen z powiek chińskim władzom komunistycznym. Za ich organizowaniem stoi Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu, który dąży do oderwania Sinciangu. Ofiary tego konfliktu o niskiej intensywności liczone są już w setkach. Do ostatniego większego zamachu doszło w Urumczi pod koniec maja. Efektem była śmierć ponad trzydziestu osób.

Aby przeciwdziałać rozwojowi ruchu separatystycznego w Sinciangu, przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę operację antyterrorystyczną. W jej wyniku aresztowano ponad dwieście osób podejrzewanych o wspieranie akcji terrorystycznych. Ponadto zadecydowano o zmianach w prawie antyterrorystycznym, które oznaczają po prostu dodatkowe ograniczenia. Jakiś czas temu partia komunistyczna proponowała wsparcie rozwoju gospodarczego regionu i równe traktowanie wszystkich grup etnicznych.

Dzisiejsza sytuacja i konieczność zmian wiąże się z porażką w zakresie zbierania danych o społeczność Ujgurów i niedostateczną infiltracją ich środowisk. Przyjęte zmiany poprawią sytuację. Inne zmiany będą koncentrować się na „zarządzaniu” Internetem, jak również na wzmożonej kontroli na granicach i ograniczeniu w transporcie niebezpiecznych materiałów. A wszystko po to, aby „pomóc w polepszeniu współpracy międzynarodowej w walce z terroryzmem”.

(ria.ru; fot. Ccyber5 via Wikimedia Commons, chińskie oddziały policyjne na ulicach Urumczi we wrześniu 2009 roku. Do tłumienia zamieszek użyto między innymi transporterów opancerzonych WZ-551)