W ostatnich dniach stycznia Raytheon ogłosił podpisanie wartego 475 milionów dolarów kontraktu z Królestwem Arabii Saudyjskiej na dostarczanie bomb precyzyjnych rodziny Paveway. Zestawy Paveway II i Paveway III mogą zmienić zwykłą bombę w naprowadzaną laserowo bombę inteligentną, a dzięki zestawowi Enhanced Paveway staje się możliwe naprowadzanie podwójne, to jest za pomocą lasera i GPS-u.

Raytheon nie zdradza ani wielkości planowanych dostaw, ani tego, jakie samoloty będą przenosiły nowe bomby. Pewne jest wszakże, że w innych państwach Pavewaye zintegrowano w innych państwach ze szturmową wersją Tornada, z F-15 Strike Eagle i z Eurofighterem Typhoon, a wszystkie te maszyny wykorzystywane są przez Arabię Saudyjską. Pojawiały się też doniesienia, iż wykonywane przez BAe na rzecz tego państwa modyfikacje Tornad w ramach Tornado Sustainment Programme obejmują między innymi właśnie integrację Pavewayów.

Według słów księcia Chalida bin Sułtana, saudyjskiego wiceministra obrony i lotnictwa, Królestwo stawia obecnie na transfer technologii, aby jak najwięcej prac produkcyjnych czy obsługowych wykonywać u siebie. Dlatego też część Eurofighterów będzie zmontowana właśnie tam; trwają już prace nad linią montażową.

Starania Saudyjczyków o wejście w posiadanie bomb sterowanych GPS-em były kwestią politycznie drażliwą, przełom nastąpił jednak w październiku ubiegłego roku. Przedstawiciele Raytheona oznajmili, że umowa obejmuje konkretną liczbę produktów do dostarczenia, bez klauzuli o możliwych dalszych dostawach.

(defenseindustrydaily.com)