Fińskie przedsiębiorstwo Patria poinformowało o przeprowadzeniu testów modułu moździerzowego Patria Nemo Container (PNC) kalibru 120 milimetrów. Zestaw osadzono na platformie morskiej: lekkim kutrze pomocniczym (Lätt trossbåt) szwedzkiej marynarki wojennej. Próby uzbrojenia polegały na zbadaniu PNC w warunkach zbliżonych do bojowych, a także w ramach zróżnicowanych scenariuszy. Ocenie poddawano funkcjonalność zestawu, a także jego zachowanie w najbardziej wymagających warunkach.

Testy skupiły się na integracji modułu z platformą przenoszącą i miały odbywać się bez żadnych problemów. Przeprowadzono również próbne strzelania. Ogień prowadzono z pozycji statycznej i w warunkach dynamicznych. Według przedstawicieli Patrii próby potwierdziły zakładaną celność modułu. Szwedzki okręt z zestawem Patria Nemo Container działał jako mobilna jednostka strzelająca ogniem pośrednim i bezpośrednim.

Patria Nemo Container ma nadawać się do wsparcia działań na morzu, szczególnie podczas operacji w strefach przybrzeżnych.

We wrześniu 2017 roku odbyły się pierwsze próby kontenerowego modułu moździerzowego umieszczonego na fińskim podwoziu Sisu ETP E13. Moduł ma następujące wymiary: 6 metrów długości, 2,4 metra szerokości i 2,5 metra wysokości. Do jego obsługi potrzebnych jest dwóch ładowniczych i działonowy. Moździerz ma szybkostrzelność dziesięć strzałów na minutę i donośność ponad dziesięć kilometrów.

Zobacz też: Patria zaprezentowała transporter XA-220

(navyrecognition.com)

materiały prasowe Patrii