Przedsiębiorstwo Patria Land Systems poinformowało 19 maja o podpisaniu umowy badawczo-rozwojowej z Centrum Uzbrojenia Dowództwa do spraw Rozwoju Zdolności Bojowych Wojsk Lądowych (Combat Capabilities Development Command Armaments Center). Kontrakt dotyczy możliwości wdrożenia systemu uzbrojenia z moździerzem NEMO kalibru 120 milimetrów.

W czasie prac ocenie podlegać będzie również zastosowanie moździerzowych granatów odłamkowo-burzących kalibru 120 milimetrów – obecnie używanych w US Army – przez fiński system.

Umowa ma formułę CRADA (Cooperative Research and Development Agreement), co oznacza, że zrealizowane zostanie studium wykonalności w sprawie integracji i kompatybilności modułu z moździerzem NEMO z pojazdami znajdującymi się w uzbrojeniu amerykańskich wojsk lądowych. Dotyczyć to będzie platform lądowych na podwoziu kołowym i gąsienicowym, czyli odpowiednie Strykerów i AMPV.

– Umowa między US Army a Patrią podkreśla, jak ważne stały się systemy wieżowe z moździerzem i jaką jakość mogą wprowadzić do sił zbrojnych – mówił Jussi Järvinen, dyrektor pionu biznesowego Patria Land Systems. – Jest to również logiczna kontynuacja współpracy między Patrią a Stanami Zjednoczonymi, która rozpoczęła się od sprzedaży moździerza NEMO do kraju trzeciego w ramach programu Foreign Military Sales.

Plan pozyskania moździerza samobieżnego – o kryptonimie Mortar Future Indirect Fire Turret (FIFT) – Dowództwa Zamówień US Army (Army Contracting Command) ogłosiło 2 sierpnia 2018 roku, publikując zapytanie o informację. Również w drugiej połowie roku zaczęto badanie rynku. Wówczas spekulowało się, że Amerykanom mogłyby być zaoferowane moździerze samobieżne M120 Rak, AMOS na podwoziu AMV Patria 8×8 i Mjölner na podwoziu bojowego wozu piechoty CV90.

11 września na poligonie Red Cloud, części Fortu Benning w stanie Georgia, odbyły się próby ogniowe moździerza NEMO na podwoziu AMV 8×8. Według samej Patrii testy wykazały pełną gotowość uzbrojenia do natychmiastowego ataku ogniem bezpośrednim i w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), podczas którego pięć pocisków poruszających się różnymi trajektoriami jednocześnie uderza w cel.

Celem programu jest rozpoczęcie produkcji uzbrojenia tej klasy w 2021 roku. Efektem ma być wprowadzanie do Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych i Brygadowych Zespołów Bojowych Strykerów systemu moździerzowego począwszy od 2021 roku.

Zobacz też: Testy zasobnika rozpoznawczego ze sztuczną inteligencją

(armyrecognition.com)

US Army / Patrick A. Albright