Fińska Patria i norweski Kongsberg Defence & Aerospace podpisały porozumieniu w sprawie współpracy nad projektem dostarczenia amerykańskim wojskom lądowym autonomicznego wieżowego systemu uzbrojenia z moździerzem NEMO w ramach programu 120 mm Mortar Future Indirect Fire Turret. Przedsięwzięcie ruszyło sierpniu 2018 roku.

Umowa zakłada wykorzystanie przez przedsiębiorstwo z Finlandii zakładów Kongsberga w Johnstown w Pensylwanii. Tam właśnie będą produkowane moździerze, co pozwoli spełnić jeden z wymogów stawianych przez Pentagon – dotyczący produkcji uzbrojenia na terytorium Stanów Zjednoczonych.

W zakładach w Johnstown Kongsberg produkuje zdalnie sterowane systemy uzbrojenia Protector. Systemy MCT-30 stanowią uzbrojenie transporterów opancerzonych Stryker. W maju 2020 roku Kongsberg otrzymał kontrakt na dostawę modułów MCT-30 dla pojazdów amfibijnych ACV należących do US Marine Corps.

W tym samym miesiącu Patria Land Systems podpisało umowę badawczo-rozwojową z Centrum Uzbrojenia Dowództwa do spraw Rozwoju Zdolności Bojowych Wojsk Lądowych (Combat Capabilities Development Command Armaments Center). Umowa zakłada sporządzenie studium wykonalności w sprawie integracji i kompatybilności modułu z moździerzem NEMO z pojazdami znajdującymi się w uzbrojeniu amerykańskich wojsk lądowych. Będą to platformy lądowe na podwoziu kołowym i gąsienicowym, czyli odpowiednio Strykery i AMPV.

Celem jest zapewnienie Pancernym Brygadowym Zespołom Bojowym i Brygadowym Zespołom Bojowym Strykerów zdolności do prowadzenia precyzyjniejszego ognia z większą szybkostrzelnością. Celem programu jest rozpoczęcie produkcji uzbrojenia tej klasy w 2021 roku.

Moździerz NEMO to system moździerzowy kalibru 120 milimetrów osadzony w bezzałogowej wieży. Przeznaczony jest do prowadzenia ognia bezpośredniego i pośredniego, a także w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), podczas którego maksymalnie sześć pocisków poruszających się różnymi trajektoriami (dzięki różnym kątom podniesienia lufy) jednocześnie uderza w cel.

Według danych producenta waży 1900 kilogramów, zaś donośność wynosi około 10 kilometrów. Szybkostrzelność teoretyczna to dziesięć strzałów na minutę, choć w przypadku ognią ciągłego wynosi sześć strzałów na minutę. Takie wartości osiągnięto dzięki elektrycznemu półautomatycznemu systemowi ładowania.

Zobacz też: MSPO: M120 Rak na podwoziu gąsienicowym

(informacja prasowa)

Patria