Po wielu latach negocjacji Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły wreszcie kołowe transportery opancerzone Patria AMV. Na życzenie klienta szczegóły kontraktu pozostają objęte tajemnicą.

Prezes Patria Land Business Unit, Mika Kari, ujawnił jedynie, że pojazdy zostaną wyprodukowane w zakładach w Siemianowicach Śląskich, a harmonogram dostaw jest bardzo krótki. Wojska lądowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich zainteresowały się AMV jeszcze w roku 2008. Podpisano wtedy umowę o dostawie liczącej piętnaście egzemplarzy partii próbnej. Część pojazdów miała być dostarczona w wariancie samobieżnego moździerza kalibru 120 milimetrów Nemo. Głównym obiektem zainteresowania klienta była jednak integracja transportera z wieżą bojowego wozu piechoty BMP-3, co wymagało wydłużenia podwozia.

Patria AMV jest obecnie jednym z najpopularniejszych kołowych transporterów opancerzonych świata. Oprócz Polski i Finlandii pojazdy te w różnych wariantach trafiły na uzbrojenie sił zbrojnych Chorwacji, Słowenii i Szwecji. W trakcie realizacji jest kontrakt na dostawy dla Republiki Południowej Afryki.

(armyrecognition.com, patria.fi., fot: US Army / SGT Justin Howe)

U.S. Army photo by SGT Justin Howe