Belgian Aeronautical Group (BELAG) podpisała porozumienie o współpracy z konsorcjum Eurofighter. Umowa dotyczy przyszłej kooperacji w wypadku wybrania przez Belgię Typhoona na następcę obecnych F-16.

Po stronie producenta umowę podpisały Airbus Defence & Space, BAE Systems i Leonardo. Natomiast BELAG jest spółką joint venture zawiązaną przez siedem belgijskich przedsiębiorstw z branży lotniczej i państwowe stowarzyszenie techniczne Agoria.

Umowa przewiduje współpracę wszystkich zaangażowanych spółek w obsługę samolotów Eurofighter Typhoon. Obejmuje to udział w przeglądach i naprawach, a także dostęp do systemów walki elektronicznej i komputerów misji. Ponadto firmy będą współdziałały przy opracowywaniu systemu szkolenia dla belgijskich pilotów. Porozumienie będzie także bazą do przyszłych rozmów na temat zaangażowania belgijskiego przemysłu w dalszy rozwój Typhoona i nowego europejskiego myśliwca.

W styczniu podpisano także pierwsze porozumienia z centrami innowacji we Flandrii i Walonii. Po stronie brytyjskiej porozumienie podpisały BAE Systems oraz trzy ośrodki akademickie – University of Sheffield Advanced Manufacturing Research Centre, University of Manchester i Welding Institute.

Zobacz też: Belgia: F-35 lub Eurofighter? Niekoniecznie

(airforce-technology.com)

SAC Andrew Seaward / MOD