Komisja obrony bułgarskiego Zgromadzenia Narodowego przegłosowała stosunkiem głosów dwanaście do zera projekty uchwał dotyczące modernizacji sił lądowych i powietrznych. Pierwszy dotyczy zakupu kluczowego wyposażenia bojowego dla batalionowych grup bojowych brygady zmechanizowanej, a drugi – pozyskania nowego samolotu bojowego.

Jeśli chodzi o wyposażenie wojsk lądowych, Bułgaria zamierza kupić minimum 150 pojazdów opancerzonych. Przynajmniej dziewięćdziesiąt z nich ma być wozami bojowymi, a minimum sześćdziesiąt to będą wozy specjalnego przeznaczenia i wsparcia. Zakup będzie podzielony na dwa etapy. Łącznie na ten cel przewidziano 1,2 miliarda lew.

Celem programu lotniczego jest przezwyciężenie aktualnych problemów ze stanem technicznym samolotów i uniezależnienie się od dostawców pochodzących spoza Unii Europejskiej lub NATO. Zakłada się zakup szesnastu samolotów, w tym nie mniej niż ośmiu w pierwszym etapie. Harmonogram zakłada dostawę samolotów w ciągu sześciu lat od podpisania umowy, a druga faza rozpocznie się po zakończeniu dostaw wszystkich myśliwców z pierwszego etapu. Na realizację pierwszego etapu przewidziano 1,8 miliarda lew.

W połowie maja rada ministrów podjęła decyzję, wedle której ministerstwo obrony zwróci się do siedmiu państw z zapytaniami o możliwość zakupu nowych i używanych samolotów myśliwskich. Bułgaria zwróci się o oferty do:

  • Stanów Zjednoczonych na nowe F-16V i F/A-18 E/F, jak również używane F-16C/D i F/A-18 E/F,
  • Portugalii na używane F-16A/B MLU wraz z amerykańskim pakietem logistycznym,
  • Izraela na używane F-16C/D,
  • Włoch na używane Eurofightery Tranche 1,
  • Niemiec na nowe Eurofightery Tranche 3,
  • Francji na nowe i używane Rafale’e,
  • Szwecji na nowe Gripeny C i używane Gripeny C zmodernizowane do standardu MS20.

Zobacz też: Bułgaria i Rumunia poszukują korwet

(bta.bg)

Krasimir Grozev, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons