Prywatna firma wojskowa świadcząca usługi lotnicze Draken International zleciła południowoafrykańskiej spółce Paramount przegląd, remont i bieżące serwisowanie samolotów Mirage F1. Myśliwce zostały kupione w 2017 roku od Hiszpanii i będą wykorzystywane w roli agresorów.

Draken kupił dwadzieścia dwa Mirage’e F1 z myślą o amerykańskim przetargu na usługi agresorów. W końcu lat dziewięćdziesiątych samoloty przeszły modernizację awioniki i radaru. Także w ostatnim czasie spółka zakupiła od sił powietrznych Republiki Południowej Afryki dwanaście wyposażonych w radary samolotów Cheetah. Tym samym flota Drakena osiągnęła już 150 maszyn.

Paramount będzie wykonywał wszystkie prace w bazie Drakena w Lakeland na Florydzie. Samoloty przejdą przeglądy, konieczne rzeczy zostaną naprawione, a na koniec wszystkie przejdą certyfikację dopuszczenia do lotów. Wspomnianą modernizację Mirage’ów, jeszcze należących do Hiszpanii, również przeprowadził Paramount.

Sam Paramount również kupił partię Mirage’ów F1 od Francji. Będzie je wykorzystywał do szkolenia pilotów i mechaników. Poza remontami samolotów firma zajmuje się także rozwojem projektu AHRLAC.

Zobacz też: Gripen opcją dla firm w programie ADAIR

(combataircraft.com)

Chris Lofting, GNU Free Documentation License, Version 1.2