Podczas Dni NATO organizowanych w czeskiej Ostrawie Tatra Defense Vehicle zaprezentowała nowy wariant pojazdu Pandur II CZ: moździerz samobieżny. Pandura II w tej wersji wyposażono w moździerz Soltam Cardom kalibru 120 milimetrów umieszczony z tyłu pojazdu.

Cardom jest autonomiczną platformą, która można zainstalować na dowolnym nośniku. Montowany jest na zarówno na gąsienicowych, jak i kołowych transporterach opancerzonych. Może obracać się w poziomie w pełnym zakresie 360 stopni, odpalenie pocisków może odbywać się z wewnątrz lub z zewnątrz pojazdu. W czasie transportu moździerz schowany jest w pojeździe, do odpalenia potrzebne jest otwarcie na bok dwóch klap włazu.

Maksymalna donośność wynosi 6800 metrów, a szybkostrzelność – szesnaście pocisków na minutę. Jednostka ognia wynosi pięćdziesiąt sztuk amunicji. Pandur II w wariancie moździerza samobieżnego może być wyposażony w system zarządzania walką. Cyfrowy system kierowania ogniem może być zintegrowany z systemami nawigacji, układami celowania i określania pozycji pojazdu. System kierowania ogniem może pracować w trybie automatycznym po otrzymaniu współrzędnych ze stanowisk obserwacyjnych.

Czesi otrzymali 107 Pandurów II CZ M1 w różnych wariantach: siedemdziesiąt dwa pojazdy w odmianie bojowego wozu piechoty, jedenaście pojazdów dowodzenia, osiem bojowych wozów rozpoznawczych z radarem i osiem bez stacji radiolokacyjnej, cztery ambulanse i cztery pojazdy inżynieryjne. W lutym 2017 roku czeskie ministerstwo obrony poinformowało o kupnie dwudziestu Pandurów II z napędem 8 × 8, w tym sześciu w wariancie dowodzenia KOT-VOV (kolový obrněný transportér – velitelské obrněné vozidlo).

Zobacz też: Pandury II w Indonezji

(armyrecognition.com)

CS92, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported