W odstępie kilku dni pojawiły się informacje o dwóch kontraktach, których przedmiotem jest dostawa transporterów opancerzonych Pandur II. General Dynamics European Land Systems poinformował o zawarciu kontraktu z austriackim ministerstwem obrony na dostawę 34 transporterów w układzie 6 × 6.

Wszystkie pojazdy będą produkować przedsiębiorstwa austriackie, ogółem ma być zaangażowanych około 179 rodzimych podwykonawców. Początek dostaw Pandurów II do austriackich sił zbrojnych już w roku 2018. Transportery powstawać będą w zakładach Steyr-Daimler-Puch A.G.

W porównaniu z obecnie używanymi Pandurami nowo zamówione transportery będą cechować się zmodernizowanym pancerzem, i tym samym większą ochronę przed wybuchami między innymi improwizowanych ładunków i min. Będą wyposażone w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z działkiem kalibru 25 milimetrów oraz stosowanymi wymiennie karabinami maszynowymi: kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra.

Kilka dni wcześniej pojawiła się wiadomość o podpisaniu porozumienia zakładającego kupno dwudziestu Pandurów II z napędem 8 × 8, w tym sześciu w wariancie dowodzenia KOT-VOV (kolový obrněný transportér – velitelské obrněné vozidlo), przez czeskie ministerstwo obrony. Zakup był możliwy dzięki rozszerzeniu wydatków na zbrojenia w związku z konfliktem na Ukrainie. Wartość kontraktu wyniosła ponad 2 miliardy koron czeskich, co stanowi równowartość 82 milionów dolarów. Produkcja odbywać się będzie na licencji w Czechach, a zajmą się nią zakłady Tatra Defence Vehicle. Dostawy zaplanowano na lata 2019–2020.

Pierwsza partia siedemnastu Pandurów II dotarła do czeskich wojska lądowych w 2012 roku, a reszta w roku następnym. Ogółem Czesi otrzymali 107 pojazdów Pandur II CZ M1 w różnych wariantach. 72 pojazdy w odmianie bojowego wozu piechoty KBVP wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia RCWS-30, w którego skład wchodzi armata ATK Bushmaster Mk.44 kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, oraz dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.

Pozostałe to: jedenaście pojazdów dowodzenia, osiem bojowych wozów rozpoznawczych z radarem i osiem bez stacji radiolokacyjnej, cztery ambulanse i cztery pojazdy inżynieryjne (zobacz: Dodatkowe Pandury dla Czech).

W poprzednim roku na zakup transporterów opancerzonych tego typu zdecydowała się także Indonezja. Czeska Tatra Defence Vehicle rozpoczęła produkcję w maju 2016 roku i indonezyjski kontrakt był jej pierwszym.

Zobacz też: Austriacy odebrali zmodernizowane Pandury

(materiały prasowe General Dynamics European Land Systems, armyrecognition.com)

6jgbrig ÖÄ & KOMM, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic