Wraz z potwierdzeniem powrotu Admirała Kuzniecowa na morze w roku 2022 pojawia się więcej informacji na temat modernizacji, którą ma przejść rosyjski lotniskowiec. Na okręcie zainstalowane mają zostać artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze bliskiego zasięgu Pancyr-M. Kuzniecow jest obecnie wyposażony w osiem przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Kortik i sześć stanowisk systemu obrony bezpośredniej AK-630M.
Szczegóły ciągle nie są jasne. Admirał Kuzniecow ma otrzymać sześć lub osiem modułów bojowych Pancyra-M i dwa moduły dowodzenia. Na pewno zastąpią one Kortika, z myślą o czym je zresztą projektowano, nie ma jednak pewności, co stanie się z AK-630M. Dwa stanowiska mają zostać rozmieszczone w części dziobowej, pozostałe – w rufowej.
Pancyr-M nie jest morską wersją lądowego zestawu Pancyr-S, lecz wersją rozwojową morskich zestawów przeciwlotniczych rodziny Kortik. Zestaw wykorzystuje dwa rotacyjne sześciolufowe działka 6K30GSz kalibru 30 milimetrów i dwa bloki po cztery wyrzutnie pocisków 57E6. Taki dobór uzbrojenia umożliwia zwalczanie szerokiej gamy celów na wysokości do 15 kilometrów i na dystansie do 20 kilometrów.
Rosyjska marynarka wojenna wiąże duże nadzieje z Pancyrem-M. Zestaw znacząco zwiększa możliwości bojowe niedużych okrętów, takich jak korwety i fregaty. Będące kamieniem milowym programu próby morskie przeprowadzono w październiku tego roku na pokładzie korwety Odincowo projektu 22800 Karakurt.
Pancyr-M istotnie wzmacnia także obronę dużych okrętów. Oprócz Admirała Kuzniecowa zestawy mają zostać zainstalowane na dwóch pozostawionych w służbie krążownikach z napędem jądrowym projektu 1144 Orłan (NATO: Kirov): Piotr Wielikij i Admirał Nachimow.
Oba krążowniki mają obecnie po sześć Kortików i osiem AK-630M. O instalacji Pancyrów-M na Admirale Nachimowie zaczęto mówić już w roku 2016. W tym samym czasie pojawiły się pierwsze informacje, że nowe zestawy są przewidziane również dla Admirała Kuzniecowa.
Jedyny rosyjski lotniskowiec przechodzi w stoczni Zwiezdoczka w Murmańsku modernizację połączoną z remontem po serii nieszczęśliwych wypadków. W październiku 2018 roku zatonął dok pływający PD-50, w którym znajdował się Admirał Kuzniecow. Spadające suwnice uszkodziły między innymi pokład lotniczy. W grudniu 2019 roku, gdy na pokładzie okrętu wybuchł pożar.
Żywioł miał jednak wyrządzić mniejsze szkody, niż pierwotnie oceniano. Remont Admirała Kuzniecowa ma zostać zakończony we wrześniu 2022 roku, po czym okręt rozpocznie cykl prób morskich poprzedzających powrót do służby.
Zobacz też: Testy serbskiego zestawu PASARS-16
(navalnews.com)