Rząd Stanów Zjednoczonych podarował Panamie sześć śmigłowców UH-1H. Operacja odbyła się poprzez wydział Departamentu Stanu zajmujący się międzynarodowym wspieraniem działań na rzecz zwalczania narkotyków. Uroczystość przekazania maszyn odbyła się 28 czerwca.

Podarowane śmigłowce zostały wycenione na łączną sumę 30 milionów dolarów. Ponadto Amerykanie sfinansują również szkolenie panamskich załóg i obsługę serwisową do 2023 roku. Śmigłowce będą wykorzystywane przez lotnictwo morskie (Servicio Nacional Aeronaval) i będą stacjonowały w bazie Teniente Octavio Rodríguez Garrido w Panamá Pacífico.

Śmigłowce będą wykorzystywane do realizacji wielu zadań obejmujących między innymi patrolowanie, transport żołnierzy i ładunków. Dzięki śmigłowcom i amerykańskiemu wsparciu Panama jest w stanie wysyłać i zaopatrywać oddziały i instalować posterunki w trudno dostępnych częściach kraju wykorzystywanych przez przestępców do ukrywania się.

Panama dysponuje bardzo zróżnicowaną flotą śmigłowców. Według raportu World Air Forces 2019 składa się na nią jeden AW109, siedem AW139, jeden Bell 205, sześć Belli 212, jeden Bell 407 i jeden MD 500.

Zobacz też: US Navy wysłała okręt szpitalny do Ameryki Łacińskiej

(monch.com, ensegundos.com.pa)

Los688, domena publiczna