Na odbywającym się w Stambule salonie przemysłu obronnego IDEF 2017 Pakistan i Turcja podpisały list intencyjny w sprawie zakupu przez Islamabad korwet typu Ada. Właściwe negocjacje mają ruszyć do końca tego roku.

Kontrakt na cztery okręty ma zostać zawarty w formie umowy międzyrządowej. Korwety powstaną w pakistańskich stoczniach, a wodowanie pierwszej planowane jest na rok 2021. Nie wiadomo jednak jak duży będzie transfer technologii. Nieznana pozostaje także planowana konfiguracja okrętów, prawdopodobnie będzie inna niż jednostek pływających pod turecką banderą. W pakistańskiej marynarce wojennej korwety zastąpią fregaty typu 21 zakupione w latach 90. od Wielkiej Brytanii.

Korwety typu Ada powstały w ramach programu MILGEM, którego celem było stworzenie przy jak największym udziale rodzimego przemysłu okrętów do działań na wodach przybrzeżnych. Szczególny nacisk przy projektowaniu położono na dzielność morską. Wśród zadań stawianych przed korwetami znajdują się reprezentacja interesów kraju, zwalczanie okrętów podwodnych, misje poszukiwawczo-ratunkowe i antyterrorystyczne. Program MILGEM obejmuje budowę czterech jednostek typu Ada, z których dwie weszły już do służby, a także bazujących na powiększonym kadłubie fregat, czterech typu TF-100 i takiej samej liczby TF-2000.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ubiegłym roku turecka firma STM wygrała przetarg na modernizację pakistańskich okrętów podwodnych typu Chalid. Jest to pierwszy tak duży kontrakt tego typu w dziejach tureckiego przemysłu stoczniowego.

(navyrecognition.com)